INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Kazimierz Chłapowski     
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chłapowski Kazimierz (1832–1916), działacz społeczny. Najmłodszy syn gen. Dezyderego i Antoniny z Grudzińskich, urodził się 24 XII w Turwi. Ukończył gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Podróżował po Anglii i Francji, głównie dla zapoznania się z postępową gospodarką. W Paryżu zbliżył się do katolickiego obozu emigracyjnego, a stosunki z Janem Koźmianem zacieśniły się przez małżeństwo Koźmiana z siostrą Ch-go, Zofią. W r. 1862 poślubił Ch. Annę Chłapowską z Czerwonej Wsi i otworzył dom w Kopaszewie. Dom ten stał się ogniskiem życia katolicko-polskiego, schroniskiem emigrantów i powstańców oraz osieroconych braci żony. Ch. prowadził wzorowe gospodarstwo, którego produkty zdobywały nagrody na międzynarodowych wystawach, np. w Brukseli i Paryżu. Po śmierci Koźmiana i Kajetana Morawskiego stanął Ch. na czele stronnictwa tzw. ultramontanów, głosząc konieczność bezwzględnego posłuszeństwa Kościołowi, a walki narodowej tylko w oparciu o Kościół. To też wystąpił Ch. na widownię dopiero w okresie walki kulturnej. On to organizował szereg wieców katolickich w Poznaniu, Gnieźnie i Toruniu w l. 1876–78, 81, 91, 94, 1901. W r. 1881 prowadził pielgrzymkę do Rzymu, a w dwa lata potem otrzymał komandorię orderu Grzegorza Wielkiego za zasługi dla Kościoła. Należał też do prezydium Sodalicji Mariańskiej, założonej w Poznaniu w r. 1895. W r. 1905 przewodniczył pierwszemu wiecowi Straży, a w następnym roku założył Ligę obrony czci i honoru, zarazem skierowaną przeciw pojedynkom. W związku z akcją przeciw-pojedynkową wydał w r. 1902 broszurkę: O pojedynkach, a w r. 1911: Pojedynki a Liga ku ochronie czci i honoru. Po śmierci brata Stanisława został członkiem pruskiej Izby Panów. W r. 1903 przemawiał tam przeciw dodatkom kresowym dla urzędników pruskich, a w r. 1908 przeciw ustawom wywłaszczeniowym. Wtedy też w »Kurierze Poznańskim« nawoływał do spokoju, do wytrwałej, energicznej pracy, ostrzegając przed ewentualnymi próbami czynnego oporu. We wrześniu 1912 przewodniczył wielkiemu zjazdowi skargowskiemu w Krakowie, a w listopadzie tegoż roku wielkiemu wiecowi protestacyjnemu przeciw wywłaszczeniu w Inowrocławiu. Pisywał w pierwszym »Kurierze Poznańskim« i w »Czasie«, potem w »Dzienniku Poznańskim« w sprawach polityki polsko-katolickiej, solidarności społeczeństwa, sojuszu taktycznego z centrum niemieckim itd. Ostrzegał przed drażnieniem władz, ale strzegł godności narodowej. Miał zainteresowania historyczno-wojskowe i wydał pamiętnik swego ojca. W ostatnich latach życia zajmował się z zamiłowaniem sadownictwem, drugą swą pasją obok historii wojennej. Zmarł 5 III 1916 w Poznaniu.

 

»Bibliografia Wielkopolska«, nr 866; Karwowski St., Historia W. Ks. Poznańskiego, II i III; »Czas«, 1916, nr 189, wspomnienie pióra St. Tarnowskiego.

Witold Jakóbczyk

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Tadeusz Chłapowski

1826-02-12 - 1879-08-28 poseł na sejm pruski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt Turkow

1896-11-06 - 1970-01-20
aktor filmowy
 

Stefan Witwicki

1801-09-13 - 1847-04-15
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Cyprian Lachnicki

1824 - 1906-12-27
zbieracz
 
 

Władysław Pomaski

1895-04-05 - 1981-03-07
pilot balonowy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.